Skip universal navigation

New York State Universal header

Skip to main content

Agenda for February 3. 2016

AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Wednesday–February 3, 2016 (1:00 pm –4:30 pm)

Indigo Hotel, Latham 

       FACILITATOR:  Alan Kresge     RECORDER:  Jim McGovern 

Wednesday Afternoon

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

Get Organized

1.) Review minutes from last meeting and finalize

2.) Review Action Items

3.) Review agenda and make necessary changes

 

Alan Kresge

1:00 – 1:05

(5 min.)

  1. Introduction

 

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Susan Savage

1:05 – 1:10

(5 min.)

  1. Budget Update

 - New proposals in Governor’s Budget

 

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Joe Gerberg

 

1:10 – 2:10

(60 min.)

  1. Update for RPSV5

1.) Discussion

2.) Feedback

Tim Maher

2:10 – 2:25

(15 min.)

  1. 2016 Property Tax Freeze Credits

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

2:25 – 2:40

(15 min.)

Break

 

 

2:40 – 2:55

(15 min.)

  1. Recoup Improper STAR Benefits

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

2:55 – 3:15

(20 min.)

  1. Property Class Code for Building Shells

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

 

3:15 – 3:25

(10 min.)

  1. Update on Communication/Next Steps

 - Review of web resources and opportunities for improvement

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Matt Trapasso / Laura Fallon

3:25 – 4:25

(60 min.)

Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback

Alan Kresge

 4:25 – 4:30 (5 min.)

 

 RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

  1. Todd Wiley (T. New Windsor)

Jay Franklin (Tompkins)

Tim Maher (STAR)

Roger Tibbetts (T. Adams)

Tim Murphy (Monroe)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Paul Smith (T. Marcy)

Suzette Booy (Columbia)

Joe Gerberg (Counsel’s Office)

Teri Ross (T. Queensbury)

Tom Bloodgood (Schuyler)

Susan Savage – (Asst Dpty Commissioner)

Dennis Ketcham (T. Montgomery)

Daniel Martonis (Cattaraugus)

 

Patrick Duffy (T. Manlius))

Laura Van Valkenburg (Greene)

 

 

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPTS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Eric Axelsen (Dutchess)

 

Sue Otis (T. Malta-retired)

Steve Harris (Chenango)

 

 

 

 

 

 

 

 Active RPTAC Teams / Sub-committees

Equalization Project Team (Sub-committee)

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Sean Mathews, Rockland County

Tim Maher

  1. Todd Wiley (T. New Windsor)

Henry Schecher, Otsego County (Chair)

Tom Pinto (North)

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Mike Sabansky, Delaware County

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Dave Hamlin, Broome County

Tom Donato (V. Lake Success)

John Shoemaker, Niagara County

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Valuation Issues/Property Class Code Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius)

Darren Colton, St Lawrence County

Steve Beals (Albany)

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Beth Sadlon, Herkimer County (Chair)

Sheryl Klewicki (Melville)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Martine Gonyo, Clinton County 

Julie Parker (North)

William Quick (Freemont)

James Kirsch, Wyoming County

Russ Sugg (Batavia)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

 

 

 

 

 

 

Sales Processing Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Kevin Andrews, Genesee County (Chair)

Kim Manley

Christine Fusco (T. Clarence)

Tim Murphy, Monroe County

 

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Charli Lewis, Essex County

 

 

Tom Jackson, Ulster County

 

 

Public Education Subgroup

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, , T. Osceola, T. Cape Vincent)

Tom Bloodgood (Schuyler)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

 

 

Updated: