Skip universal navigation
Skip to main content

Department of Taxation and Finance

Agenda for October 21, 2015

AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Wednesday–Oct. 21st, 2015 (12:30 pm –4:35 pm)

The Hotel at Vernon Downs, 4229 Stuhlman Rd, Vernon, New York

Room 736

       FACILITATOR:  Alan Kresge     RECORDER:  Jim McGovern

Wednesday Afternoon

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

Get Organized

1.) Review minutes from last meeting and finalize

2.) Review Action Items

3.) Review agenda and make necessary changes

 

Alan Kresge

12:30 - 12:35

(5 min.)

  1. ORPTS Update

 

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Susan Savage

 

12:35 – 12:45

(10 min.)

  1. Communication

1.) Discussion

2.) Feedback

Matt Trapasso

12:45 – 1:15

(30 min.)

  1. Legislative Update

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Joe Gerberg

1:15 – 1:30

(15 min.)

  1. 2016 Property Tax Relief Credit

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

1:30 – 1:50

(20 min.)

  1. Property Tax Freeze

 

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

 

1:50 – 2:20

(30 min.)

  1. Complex Advisory Appraisals

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

 

2:20 - 2:30

(10 min.)

Break

 

 

2:30 – 2:45

(15 min.)

  1. Selective Reassessment

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

 

2:45 – 3:15

(30 min.)

  1. RPSV5

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

3:15 – 3:30

(15 min.)

  1. Agricultural Assessment

 - Log grown mushrooms

 - Assessor’s Manual update

 - Ag. Primer

1.) Information Sharing

2.) Discussion

 

Todd Wiley

 

3:30 – 3:45

(15 min.)

  1. State’s Statutory Duties

 

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Susan Savage / Tim Maher

3:45 – 4:15

(30 min.)

  1. 5217 Bar Code Project

 

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Murphy / Tim Maher

4:15 – 4:30

(15 min.)

Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback

Alan Kresge

 4:30 – 4:35 (5 min.)

 

 RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

  1. Todd Wiley (T. New Windsor)

Jay Franklin (Tompkins)

Tim Maher (STAR)

Roger Tibbetts (T. Adams)

Tim Murphy (Monroe)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Paul Smith (T. Marcy)

Suzette Booy (Columbia)

Joe Gerberg (Counsel’s Office)

Terri Ross (T. Queensbury)

Tom Bloodgood (Schuyler)

Susan Savage – (Asst Dpty Commissioner)

Dennis Ketcham (T. Montgomery)

Daniel Martonis (Cattaraugus)

 

Patrick Duffy (T. Manlius))

Laura Van Valkenburg (Greene)

 

 

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPTS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Eric Axelsen (Dutchess)

 

Sue Otis (T. Malta-retired)

Steve Harris (Chenango)

 

 

 

 

 

 

 

 Active RPTAC Teams / Sub-committees 

Equalization Project Team (Sub-committee)

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Martine Gonyo (Clinton)

Tim Maher

  1. Todd Wiley (T. New Windsor)

Randy Deal (Cortland)

Tom Pinto (North)

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Mike Sabansky (Delaware)

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Jim Bastian (Seneca)

Tom Donato (V. Lake Success)

Peter Galarneau (Fulton)

 

Martine Gonyo (Clinton)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Valuation Issues/Property Class Code Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius)

Jay Franklin (Tompkins)

Tara Hoffman (White Plains)

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Laura Van Valkenburg (Greene)

Sheryl Klewicki (Melville)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Martine Gonyo (Clinton)

Julie Parker (North)

William Quick (Freemont)

James Kirsch (Wyoming)

Russ Sugg (Batavia)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

 

 

 

 

 

 

Sales Processing Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Kevin Andrews (g

Genesse)

Kim Manley

Christine Fusco (T. Clarence)

Eric Axelson (Dutchess)

Jack Conroy

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Charli Lewis (Essex)

 

 

Don Weber (Onondaga)

 

 

Public Education Subgroup

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, , T. Osceola, T. Cape Vincent)

Tom Bloodgood (Schuyler)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

 

 

Updated: