Skip universal navigation
Skip to main content

Department of Taxation and Finance

RPTAC Agenda for June 19-20, 2014

 AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Thursday-Jun.  19th, 2014 (1:00pm -4:05pm)

Friday-Jun 20th, 2014 (8:30 - 10:45)

The Indigo Hotel - 254 Wolf Rd. (Rt. 155) Latham, NY12110

Phone Number - (518) 869-9100 

 

       FACILITATOR:  Alan Kresge     RECORDER:  Jim McGovern

Thursday Afternoon

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.) Review minutes from last meeting and finalize

2.) Review Action Items 

3.) Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

1:00 - 1:05

(5 min.)

 a. Agency Update

1.) Information Sharing

Susan Savage

1:05 - 1:10

(5 min.)

 b. RPS V5

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

1:10 - 1:30

(20 min.)

 c. Property Tax Freeze

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

1:30 - 2:30

(60 min.)

Break

2:30 - 2:45

(15 min.)

 d. STAR Registration

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

2:45 - 3:45

(60 min.)

 e. Fiber Optic Cable / Correction of Errors

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

3:45 - 4:00

(15 min.)

 1st Day Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback 

Alan Kresge

 (5 min.)

4:00 - 4:05

Friday Morning

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.) Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

8:30 - 8:35

(5 min.)

 a. RPTL Section 420 A&B (not for profit)

1.) Clarification

Joe Gerberg

8:35 - 8:55 (20 min.)

 b. Veteran's Exemption for School Districts - RPS Update

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

8:55 -9:15

(20 min.)

 c. Electronic 5217 Form - Item 7

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

9:15-9:25

(10 min.)

 d. Sub-Group Activity Updates

(1) Valuation Issues Team

(2) Property Class Code

(3) Equalization Project Team

   

1.) RPTAC brought up-to-date on sub-groups

2.) Discussion/next steps

Pat Holland

9:25 - 9:40

(15 min.)

 e. Legislative Update

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Paul Miller / Joe Gerberg

9:40 - 10:40

(60 min.)

 2nd Day Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback 

Alan Kresge

10:40 - 10:45

(5 min.)

 

RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

J. Todd Wiley (T.  New Windsor)

Paul Warneck (Jefferson)

Tim Maher  (STAR)

Cathy Conklin (T. Clarkstown)

Dawn Allen (Orleans)

Pat Holland  (EVCS)

Paul Smith (T. Marcy)

Suzette Booy (Columbia)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Robert Criddle (T. Ogden)

Jay Franklin (Tompkins)

Joe Gerberg (Counsel's Office)

Dennis Ketcham (T. Montgomery)

Tim Murphy (Monroe)

Susan Savage - (Asst Dpty Commissioner)

Patrick Duffy (T. Manlius))

Steve Harris (Chenango)

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPTS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Laura Van Valkenburg (Greene)

Sue Otis (T. Malta-retired)

Barry Baker (Hamilton)

 Active RPTAC Teams / Sub-committees

Equalization Project Team (Sub-committee)

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Joanne Bosley (Saratoga)

Pat Holland

J. Todd Wiley (T. New Windsor)

Mike Sabansky (Delaware)

Tim Maher

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Jim Bastian (Seneca)

Tom Pinto (North)

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Jay Franklin (Tompkins)

Tom Donato (V. Lake Success)

Martine Gonyo (Clinton)

 

Jeannete Tummons (Franklin)

John Shoemaker (Niagara)

Lynda Levine (Sullivan)

Valuation Issues/Property Class Code Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius)

George Michaud (Putnam)

Tara Hoffman (White Plains)

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Joe Pukos (Livingston)

Sheryl Klewicki (Melville)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Peter Galarneau - (Fulton)

Julie Parker (North)

William Quick (Freemont)

Penny Wells-LaVelle (Suffolk, email only)

Russ Sugg (Batavia)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

Mary Ann Barbuto (Herkimer, email only)

Sales Processing Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Tim Murphy (Monroe)

Pat Holland

Christine Fusco (T. Clarence)

Jay Franklin (Tompkins)

Kim Manley

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Eric Axelson (Dutchess)

Jack Conroy

Public Education Subgroup

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, , T. Osceola, T. Cape Vincent)

Tom Bloodgood (Schuyler)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Updated: