Skip universal navigation
Skip to main content

Department of Taxation and Finance

Agenda for October 24

 

AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Thursday-October 24th, 2013 (10:30am -2:30pm)

 

The Embassy Suites-Onondaga Room #3

6646 Old Collamer Rd S East Syracuse, NY 13057

Phone Number - (315) 446-3200

        FACILITATOR:  Alan Kresge     RECORDER:  Jim McGovern

Thursday

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.) Review minutes from last meeting and finalize

2.) Review Action Items 

3.) Review agenda and make necessary changes

4.) Lunch Menu

Alan Kresge

10:30 - 10:35

(5 min.)

 a. Agency Update

1.) Information Sharing

Susan Savage

10:35 - 10:40

(5 min.)

 b. Legislative Update

  

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Joe Gerberg

10:40 - 11:10

(30 min.)

 c. Legislative Veto - Section 324

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

11:10-11:20

(10 min.)

 d. STAR Registration

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

11:20 - 12:10

(50 min.)

 e. STAR Offset

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

12:10 - 12:20

(10 min.)

Lunch/Discuss Location of Next Meeting

Order In

12:20-1:00

 g. Update - Next Generation RPS

    

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

1:00 - 1:30

(30 min.)

 h. 5217 Bar Code Project

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

1:30 - 1:50

(20 min.)

 i. Sub-Group Activity Updates

  • (1) Valuation Issues/Property Class Code
  • (2) Sales Processing Team
  • (3) Equalization Project Team

1.) RPTAC brought up-to-date on sub-groups

2.) Discussion/next steps

Pat Holland,

1:50 - 2:00

(10 min.)

 j. Opinions of Counsel

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Joe Gerberg

2:00 - 2:10

(10 min._

 k. Reassessment RFP - Recent Revisions

1.) Discussion

2.) Feedback

Teresa Frank

2:10 - 2:25

(15 min.)

 Meeting Wrap Up

1.) Review Action Items / member responsibilities

2.) Topics for next meeting

3.) Next Meeting Date and  Location

Alan Kresge

2:25 - 2:30

(5 min.)

 

 

RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

J. Todd Wiley (T.  New Windsor)

Paul Warneck (Jefferson)

Tim Maher  (STAR)

Cathy Conklin (T. Clarkstown)

Dawn Allen (Orleans)

Pat Holland  (EVCS)

Paul Smith (T. New Hartford)

John McCarey (Orange)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Robert Criddle (T. Ogden)

Jay Franklin (Tompkins)

Joe Gerberg (Counsel's Office)

Dennis Ketcham (T. Montgomery)

Tim Murphy (Monroe)

Susan Savage - (Asst Dpty Commissioner)

Patrick Duffy (multiple towns)

Steve Harris (Chenango)

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPTS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Joe Maciejewski (Erie)

Paul Szwedo (EVCS)

Sue Otis (T. Malta-retired)

 

 Active RPTAC Teams / Sub-committees

 

Equalization Project Team (Sub-committee)

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Joanne Bosley (Saratoga)

Pat Holland

J. Todd Wiley (T. New Windsor)

Mike Sabansky (Delaware)

Tim Maher

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Jim Bastian (Seneca)

Tom Pinto (North)

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Jay Franklin (Tompkins)

Tom Donato (V. Lake Success)

Martine Gonyo (Clinton)

 

Jeannete Tummons (Franklin)

John Shoemaker (Niagara)

Lynda Levine (Sullivan)

Valuation Issues/Property Class Code Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

George Michaud (Putnam)

Tony Ilacqua

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Joe Pukos (Livingston)

Tara Hoffman (Newburgh)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Peter Galarneau - (Fulton)

Sheryl Klewicki (Melville)

William Quick (Freemont)

Penny Wells-LaVelle (Suffolk, email only)

Julie Parker (North)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

Mary Ann Barbuto (Herkimer, email only)

Russ Sugg (Batavia)

Sales Processing Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Tim Murphy (Monroe)

Pat Holland

Christine Fusco (T. Clarence)

Jay Franklin (Tompkins)

Kim Manley

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Eric Axelson (Dutchess)

Jack Conroy

Public Education Subgroup

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, T. Albion, T. Osceola, T. Orleans)

Tom Bloodgood (Schuyler/Chemung)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Updated: