Skip universal navigation

New York State Universal header

Skip to main content

Agenda for June 20 - 21

 

AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Thursday-June  20th, 2013 (1:00pm -4:30pm) & Friday - June 21st, 2013 (8:30am- 10:00am)

The Indigo Hotel - 254 Wolf Rd. (Rt. 155) Latham, NY12110

Phone Number - (518) 869-9100

        FACILITATOR:  Alan Kresge     RECORDER:  Geoff Gloak

Thursday Afternoon

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.) Review minutes from last meeting and finalize

2.) Review Action Items 

3.) Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

1:00 - 1:05

(5 min.)

 a. Agency Update

1.) Information Sharing

Susan Savage

1:05 - 1:10

(5 min.)

 b. Legislative Update

  

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Paul Miller / Joe Gerberg

1:10 - 1:40

(30 min.)

 c. Current Process to get Legal Opinions

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

1:40 - 1:55

(15 min.)

 d. STAR Registration

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

1:55 - 2:55

(60 min.)

Break

2:55 - 3:10

(15 min.)

 e. STAR Offset / 500K

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

3:10 - 3:40

(30 min.)

 f. Update - Next Generation RPS

   -wish list from assessors/CD

 

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

3:40 - 4:20

(40 min.)

g. Agricultural Unit - who is in charge?

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

4:20 - 4:25

(5 min.)

 1st Day Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback  /  Thurs. Hand-outs

Alan Kresge

4:25 - 4:30

(5 min.)

 

Friday Morning

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.)Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

8:30 - 8:35

(5 min.)

 a. Forms Committee

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

8:35 - 8:55

(20 min.)

b. RP-5217 Bar Code Project

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Colleen Benson

8:55 - 9:25

(30 min.)

 c. Sub-Group Activity Updates

(1) Valuation Issues Team (10 min.)

(2) Property Class Code (10 min.)

(3) Equalization Project Team (10 min.)

    

1.) RPTAC brought up-to-date on sub-groups

2.) Discussion/next steps

Pat Holland,

Julie Parker

Tony Ilacqua

9:25 - 9:55

(30 min.)

 Meeting Wrap Up

1.) Review Action Items / member responsibilities

2.) Topics for next meeting

3.) Next Meeting Date and  Location

Alan Kresge

9:55 - 10:00

(5 min.)

 

 

 

RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

J. Todd Wiley (T.  New Windsor)

Paul Warneck (Jefferson)

Tim Maher  (RSB)

Cathy Conklin (T. Clarkstown)

Dawn Allen (Orleans)

Pat Holland  (ECSB)

Denise Trudell (T. Clayton, T. Orleans, T. Montague, T. Osceola, T. Albion))

John McCarey (Orange)

Tom Bellard (VSB)

Robert Criddle (T. Ogden)

Jay Franklin (Tompkins)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Randy Holcomb (Chautauqua multiple towns)

Tim Murphy (Monroe)

Joe Gerberg (Counsel's Office)

Patrick Duffy (multiple towns)

Steve Harris (Chenango)

Susan Savage - (Asst Dpty Commissioner)

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPTS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Joe Maciejewski (Erie)

Paul Szwedo (ECSB)

Sue Otis (T. Malta-retired)

 

 Active RPTAC Teams / Sub-committees

 

Equalization Project Team (Sub-committee)

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Joanne Bosley (Saratoga)

Pat Holland

J. Todd Wiley (T. New Windsor)

Mike Sabansky (Delaware)

Tim Maher

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Jim Bastian (Seneca)

Tom Pinto (North)

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Jay Franklin (Tompkins)

Tom Donato (V. Lake Success)

Martine Gonyo (Clinton)

 

Jeannete Tummons (Franklin)

John Shoemaker (Niagara)

Lynda Levine (Sullivan)

Valuation Issues Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

George Michaud (Putnam)

Tony Ilacqua

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Joe Pukos (Livingston)

Tara Hoffman (Newburgh)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Penny Wells-LaVelle (Suffolk, email only)

Sheryl Klewicki (Melville)

Mary Ann Barbuto (Herkimer, email only)

Sales Processing Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Tim Murphy (Monroe)

Pat Holland

Christine Fusco (T. Clarence)

Jay Franklin (Tompkins)

Kim Manley

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Eric Axelson (Dutchess)

Jack Conroy

Public Education Subgroup

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, T. Albion, T. Osceola, T. Orleans)

Tom Bloodgood (Schuyler/Chemung)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Property Class Code Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

Peter Galarneau - (Fulton)

Julie Parker (North)

William Quick (Freemont)

Russ Sugg (Batavia)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

Updated: