Skip universal navigation
Skip to main content

Department of Taxation and Finance

Agenda - Real Property Tax Administration Committee

 

AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Monday-Oct.  29th, 2012 (1:00pm -4:05pm) & Tuesday - Oct. 30th, 2012 (8:30am- 11:15am)

The Indigo Hotel - 254 Wolf Rd. (Rt. 155) Latham, NY12110

Phone Number - (518) 869-9100

       FACILITATOR:  Alan Kresge     RECORDER:  Geoff Gloak

Monday Afternoon

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.) Introduce new members

2.) Review minutes from last meeting and finalize

3.) Review Action Items 

4.) Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

1:00 - 1:05

(5 min.)

 a. Agency Update

1.) Information Sharing

Susan Savage

1:05 - 1:10

(5 min.)

 b. RFI for Replacement for RPSV4

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

1:10 - 1:40

(30 min.)

 c. Assessor's Proposal to Improve STAR

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Terri Ross

1:40 - 2:00

(20 min.)

 d. Renunciation of Exemptions

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Denise Trudell

2:00 - 2:15

(15 min.)

e. Removal of STAR for State Tax Delinquents

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

2:15 - 2:45

(30 min.)

Break

2:45 - 3:00

(15 min.)

f.  Identification and Removal of Inappropriate STAR Exemptions

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

3:00 - 4:00

(60 min.)

 1st Day Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback  /  Thurs. Hand-outs

Alan Kresge

 (5  min.)

4:00 - 4:05

Tuesday Morning

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.)Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

8:30 - 8:40

(10 min.)

a. Amendments to RFP for Reassessments

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tom Frey

8:40 - 8:55

(15 min.)

 b. Advisory Appraisals

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Todd Wiley

8:55 - 9:10

(15 min.)

 c. Sub-Group Activity Updates

(1) Valuation Issues Team (10 min.)

(2) Property Class Code (10 min.)

(3) Equalization Project Team (15 min.)

     -new RAR process

1.) RPTAC brought up-to-date on sub-groups

2.) Discussion/next steps

Pat Holland,

Julie Parker

Tony Ilacqua

9:10 - 9:55

(45 min.)

 d. 5217 Bar Code Project

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Colleen Benson

9:55 - 10:55

(60 min.)

 e. Meeting Schedule for 2013

1.) Discussion

Alan Kresge

10:55  -11:10

(15 min.)

 Meeting Wrap Up

1.) Review Action Items / member responsibilities

2.) Topics for next meeting

3.) Next Meeting -  Date / Location

Alan Kresge

11:10 - 11:15

(5 min.)

 

 

 

RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

Todd J. Wiley (T.  New Windsor)

Paul Warneck (Jefferson)

Tim Maher  (RSB)

Cathy Conklin (T. Clarkstown)

Dawn Allen (Orleans)

Pat Holland  (ECSB)

Denise Trudell (T. Clayton, T. Orleans, T. Montague, T. Osceola, T. Albion))

John McCarey (Orange)

Tom Bellard (VSB)

Tom Frey (NYS Assessor's Assoc.)

Jay Franklin (Tompkins)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Randy Holcomb (Chautauqua multiple towns)

Tim Murphy (Monroe)

Joe Gerberg (Counsel's Office)

Robert A. Criddle (T.  Ogden)

Steve Harris (Chenango)

Susan Savage - (Asst Dpty Commissioner)

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Laura Vanvalkenburg (Greene)

Paul Szwedo (ECSB)

Sue Otis (T. Malta-retired)

 Active RPTAC Teams / Sub-committees 

Equalization Project Team (Sub-committee)

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Joanne Bosley (Saratoga)

Pat Holland

J. Todd Wiley (T. New Windsor)

Mike Sabansky (Delaware)

Tim Maher

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Jim Bastain (Seneca)

Tom Pinto (North)

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Jay Franklin (Tompkins)

Tom Donato (V. Lake Success)

Martine Ganyo (Clinton)

 

Jeannete Tummons (Franklin)

John Shoemaker (Niagara)

Lynda Levine (Sullivan)

Valuation Issues Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

George Michaud (Putnam)

Tony Ilacqua

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Joe Pukos (Livingston)

Tara Hoffman (Newburgh)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Penny Wells-LaVelle (Suffolk, email only)

Sheryl Klewicki (Melville)

Mary Ann Barbuto (Herkimer, email only)

Sales Processing Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Tim Murphy (Monroe)

Pat Holland

Christine Fusco (T. Clarence)

Jay Franklin (Tompkins)

Kim Manley

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Eric Axleson (Dutchess)

Jack Conroy

Public Education Subgroup

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, T. Albion, T. Osceola, T. Orleans)

Tom Bloodgood (Schuyler/Chemung)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Property Class Code Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

Peter Galarneau - (Fulton)

Julie Parker (North)

William Quick (Freemont)

Russ Sugg (Batavia)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

Updated: