Skip universal navigation

New York State Universal header

Skip to main content

Real Property Tax Administration Committee

     AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Thursday -June 14th, 2012 (1:00pm -4:25pm) & Friday - June 15th, 2012 (8:30am- 10:05am)

The Indigo Hotel - 254 Wolf Rd. (Rt. 155) Latham, NY12110

Phone Number - (518) 869-9100 

FACILITATOR:  Alan Kresge R

RECORDER:  Geoff Gloak 

Thursday Afternoon

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.) Review minutes from last 2 meeting and finalize

2.) Review Action Items 

3.) Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

1:00 - 1:05

(5 min.)

a. Agency Update

 - new Board member

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Susan Savage

1:05 - 1:10

(5 min.)

b. Legislative Update

    

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Paul Miller / Joe Gerberg

1:10 - 1:55

(45 min.)

 c. 5217 Bar Code

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Colleen Benson

1:55 - 2:15

(20 min.)

Break

2:15 - 2:30

(15 min.)

d. RPS V5

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Sue Otis

2:30 - 3:30

(60 min.)

e. Reassessment Aid  - when and what is required.

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Sue Otis

3:30 - 4:00

(30 min.)

f. ORPTS Newsletter article on accurate inventory and sales data.

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Sue Otis

4:00 - 4:20

(20 min.)

 1st Day Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback  /  Thurs. Hand-outs

Alan Kresge

 4:20-4:25

(5 min.)

Friday Morning

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.)Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

8:30 -8:40

(10 min.)

 a. Sub-Group Activity Updates

(1) Valuation Issues Team (10 min.)

(2) Property Class Code (10 min.)

(3) Equalization Project Team (10 min.)

(4) Sales Processing Team (10 min.)

1.) RPTAC brought up-to-date on sub-groups

2.) Discussion/next steps

Pat Holland,

Beth Cervenak

Tony Ilacqua

8:40 -9:20

(40 min.)

b. Property Tax Cap

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

9:20-9 :40

(20 min.)

 c. Training - Ethics

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Cathy Conklin

9:40-10:00

(20 min.)

 Meeting Wrap Up

1.) Review Action Items / member responsibilities

2.) Topics for next meeting

3.) Next Meeting -  Date / Location

Alan Kresge

10:00-10:05

(5 min.)

 

 

 

 

 

 RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

Cathy Conklin (T. Clarkstown)

Paul Warneck (Jefferson)

Tim Maher  (RSB)

Denise Trudell (T. Clayton, T. Orleans, T. Montague, T. Osceola, T. Albion))

Dawn Allen (Orleans)

Pat Holland  (ECSB)

Tom Frey (NYS Assessor's Assoc.)

John McCarey (Orange)

Tom Bellard (VSB)

Mike Bernard (T. Babylon)

Robin Johnson (Ontario)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Randy Holcomb (Chautauqua multiple towns)

Tim Murphy (Monroe)

Joe Gerberg (Counsel's Office)

Sue Otis (T. Malta)

Steve Harris (Chenango)

Susan Savage - (Asst Dpty Commissioner)

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Laura Vanvalkenburg (Greene)

Paul Szwedo (ECSB)

 Active RPTAC Teams / Sub-committees

 Equalization Project Team (Sub-committee) 

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Joanne Bosley (Saratoga)

Pat Holland

J. Todd Wiley (T. New Windsor)

Mike Sabansky (Delaware)

Tim Maher

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Jim Bastain (Seneca)

Tom Pinto (North)

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Jay Franklin (Tompkins)

Tom Donato (V. Lake Success)

Martine Ganyo (Clinton)

 

Jeannete Tummons (Franklin)

John Shoemaker (Niagara)

Lynda Levine (Sullivan)

Valuation Issues Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

George Michaud (Putnam)

Tony Ilacqua

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Joe Pukos (Livingston)

Tara Hoffman (Newburgh)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Penny Wells-LaVelle (Suffolk, email only)

Sheryl Klewicki (Melville)

Mary Ann Barbuto (Herkimer, email only)

Sales Processing Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Tim Murphy (Monroe)

Pat Holland

Christine Fusco (T. Clarence)

Jay Franklin (Tompkins)

Kim Manley

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Eric Axleson (Dutchess)

Jack Conroy

Public Education Subgroup 

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, T. Albion, T. Osceola, T. Orleans)

Tom Bloodgood (Schuyler/Chemung)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Property Class Code Team

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

Peter Galarneau - (Fulton)

Beth Cervenak (North)

William Quick (Freemont)

Russ Sugg (Batavia)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

Updated: