Skip universal navigation

New York State Universal header

Skip to main content

Real Property Tax Administration Committee

AGENDA

REAL PROPERTY TAX ADMINISTRATION COMMITTEE

Wednesday -February 1st, 2012 (1:00pm -4:50pm) & Thursday - February 2nd, 2012 (8:30am- 10:45am)

The Indigo Hotel - 254 Wolf Rd. (Rt. 155) Latham, NY12110

Phone Number - (518) 869-9100

        FACILITATOR:  Alan Kresge     RECORDER:  Geoff Gloak 

Wednesday Afternoon

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.) Review minutes from last meeting and finalize

2.) Review Action Items 

3.) Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

1:00 - 1:05

(5 min.)

a. Agency Update

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Susan Savage

1:05 - 1:15

(10 min.)

b. Legislative Update

    

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Paul Miller / Joe Gerberg

1:15 - 2:00

(45 min.)

c. NYS Assessor's Association-Legislative Agenda

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Sue Otis

2:00 - 2:15

(15 min.)

d. Remove STAR Exemptions / Delinquent Taxes

1.) Status

2.) Discussion

Tim Maher

2:15 - 3:00

(45 min.)

Break

3:00 - 3:15

(15 min.)

e. RP-5217 Bar Code Pilot Projects

1.) Status

2.) Discussion

Colleen Benson

3:15 - 3:45

(30 min.)

f. 2012 STAR Process for $500,000 Income Limit

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Pat Holland

3:45 - 4:30

(45 min.)

 g. Form's Review Committee

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

4:30 - 4:45

(15 min.)

 1st Day Wrap-up

1.) Meeting Review

2.) Meeting Feedback  /  Thurs. Hand-outs

Alan Kresge

 (5  min.)

4:45 - 4:50

Thursday Morning

 

TOPIC

DESIRED OUTCOME

LEAD

TIME

 Get Organized

1.)Review agenda and make necessary changes

Alan Kresge

8:30 - 8:40

(10 min.)

 a. Sub-Group Activity Updates

(1) Valuation Issues Team (10 min.)

(2) Property Class Code (10 min.)

(3) Equalization Project Team (10 min.)

(4) Sales Processing Team (10 min.)

1.) RPTAC brought up-to-date on sub-groups

2.) Discussion/next steps

Pat Holland,

Beth Cervenack

Tony Ilacqua

8:40 - 9:20

(40 min.)

 

 b. Flood Relief Act

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Paul Szwedo

9:20 - 9:40

(20 min.)

 c. Training Update

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Paul Szwedo

9:40-10:10

(30 min.)

 d. Update on Property Tax Cap

1.) Information Sharing

2.) Discussion

Tim Maher

10:10 - 10:40

(30 min.)

 Meeting Wrap Up

1.) Review Action Items / member responsibilities

2.) Topics for next meeting

3.) Next Meeting -  Date / Location

Alan Kresge

10:40-10:45

(5 min.)

 

 

 

 RPTAC Members

Assessors

County Directors

ORPTS

Cathy Conklin (T. Clarkstown)

Paul Warneck (Jefferson)

Tim Maher  (RSB)

Denise Trudell (T. Clayton, T. Orleans, T. Montague, T. Osceola, T. Albion))

Dawn Allen (Orleans)

Pat Holland  (ECSB)

Tom Frey (NYS Assessor's Assoc.)

John McCarey (Orange)

Tom Bellard (VSB)

Mike Bernard (T. Babylon)

Robin Johnson (Ontario)

Teresa Frank (Syracuse Regional Director)

Randy Holcomb (Chautauqua multiple towns)

Tim Murphy (Monroe)

Joe Gerberg (Counsel's Office)

Sue Otis (T. Malta)

Mike Swan (Warren)

Susan Savage - (Asst Dpty Commissioner)

 

 

Alternate Assessors

Alternate County Directors

Alternate ORPS Members

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Laura Vanvalkenburg (Greene)

Paul Szwedo (ECSB)

  Active RPTAC Teams / Sub-committees

 Equalization Project Team (Sub-committee) 

Assessors

County Directors

ORPTS

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Lynda Levine (Sullivan)

Pat Holland

J. Todd Wiley (T. New Windsor)

Mike Sabansky (Delaware)

Tim Maher

Edye McCarthy (T. Greenburgh)

Stephen Harris (Chenango)

Tom Pinto (North)

Curtis Schoeberl (T. Shawangunk)

Tom Donato (V. Lake Success)

 

Valuation Issues Team 

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

George Michaud (Putnam)

Matt Riordan

Josette Polzella, IAO (T. Ossining)

Joe Pukos (Livingston)

Tara Hoffman (Newburgh)

Colleen Adamec (T. Greenwich)

Laura Vanvalkenburg (Greene)

Sheryl Klewicki (Melville)

Penny Wells-LaVelle (Suffolk, email only)

Mary Ann Barbuto (Herkimer, email only)

Sales Processing Team 

Assessors

County Directors

ORPTS

Larry Quinn (T. Arcadia)

Tim Murphy (Monroe)

Pat Holland

Christine Fusco (T. Clarence)

Jay Franklin (Tompkins)

Kim Manley

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Eric Axleson (Dutchess)

Jack Conroy

Public Education Subgroup 

Assessors

County Directors

ORPTS

Denise Trudell (T. Clayton, T. Montague, T. Albion, T. Osceola, T. Orleans)

Tom Bloodgood (Schuyler/Chemung)

Melanie Koch (Batavia)

Dave Marrano (T. Lancaster)

Robin Johnson

Meighan Reed (North)

Kandace Wittmeyer (Tns. of Marilla, Elma, West Seneca and Bennington)

Property Class Code Team 

Assessors

County Directors

ORPTS

Patrick Duffy (T. of Manlius & W. Monroe)

Ressa Guarino

William Quick (Freemont)

Russ Sugg (Batavia)

Michael Sommer (Denning, Wawarsing)

Beth Cervenack (North)

Updated: